GALVENA LAPA   |   BÇRNS / BĒRNA ATTĪSTĪBAMainīt web lapas valodu:  
BĒRNA ATTĪSTĪBA
DROŠĪBA MĀJĀS
SAGATAVOŠANĀŠ DZEMDĪBĀMBĒRNA ATTĪSTĪBA


Embrija attīstība (pirmsdzemdību periods)

Dzīve mātes ķermenī iekļauj šādus periodus:
1. Embrija periods parasti ilgst pirmās 8 nedēļas, kad oliņa pārtop par cilvēkam līdzīgu organismu. Daži autori apgalvo, ka embrija periods ilgst līdz pat 3 grūtniecības mēnešiem.
2. Embrija periods - ir periods starp 12 un 40 grūtniecības nedēļu, kas raksturojas ar strauju embrija augšanu un attīstību.
Pirmā nedēļa ir pati svarīgākā, jo tad sadalās embrija šūnas. Otrajā grūtniecības nedēļā šūnas veido embrija endodermu un ektodermu, mezoderma attīstās tikai trešajā nedēļā. Starp 4 un 8 nedēļu šūnas pārvēršas vēl ātrāk, lai embrijs līdzinātos cilvēkam.
Pēc 8 nedēļām auglis sver aptuveni 1gr un ir 2,5cm garš. Pēc 12 nedēļām auglis sver 14gr un ir 7,5cm garš. Pēc 16 nedēļām auglis sver aptuveni 100gr un ir 17cm garš.
Otrais trimestris ir straujas attīstības periods. Trešā trimestra beigās (28 nedēļas) auglis sver 1000gr un ir aptuveni 35cm garš.
Trešajā trimestrī augļa svars palielinās pateicoties augošam zemādas tauku slānim.
Elpošanas kustības auglim parādās 18 grūtniecības nedēļā, taču plaušas attīstās līdz pat 36 nedēļai.Rīt auglis sāk jau 14 grūtniecības nedēļā. 17 nedēļas laikā attīstās augšlūpas kontūras, stimulējot abu lūpu veidošanos, kas izveidojas līdz 20 nedēļai.
22 nedēļa lūpas reaģē uz kairinājumu. Auglis sāk intensīvi zīst pēc 24 nedēļas.
Metaboliska apmaiņa starp māti un augli notiek caur placentu. Tā pamata funkcija ir gāžu apmaiņa.
Augļi var atšķirties pēc to aktivitātēm.

 

Taču nav zināms īpaši daudz par to kā mātes emocionālais stāvoklis ietekmē augļa aktivitāti un vajadzības pirmajās dzīvības nedēļās. Ir pierādījumi, ka augļa aktivitātes var būt reakcija uz mātes emocionālo stāvokli, iespējams adrenalīna dēļ, kas caur placentu padodas bērnam.
Daži zīdaiņi izjūt apmierinātību, reaģējot uz ritmiskām kustībām vai skaņām, iespējams tāpēc, ka viņi ir pieraduši pie mātes kustībām un sirds pukstiem.


Atpakal